Контраст contrast
Шрифт Очистити
Сховати налаштування
 
08.09.2016

Таємниця, покрита львівським сміттям

Минуло понад три місяці з часу трагедії на сміттєзвалищі під Львовом, яка забрала життя трьох молодих надзвичайників. Сиротами залишилися п’ятеро дітей. Доля зниклого комунальника невідома дотепер. Разом із тим, досі не названо офіційну причину обвалу, а отже усіх імовірних винуватців злочину на одному із найбільших смітників Європи.
 
 
 
Ситуацію з’ясовувала журналіст IA ZIK.
 
Позиція мерії: перевести стрілки
 
 
 
Причиною зсуву, а отже трагедії на звалищі, мер Андрій Садовий та його підлеглі називають не свою бездіяльність, а дії надзвичайників. Зокрема, стверджують: під час гасіння пожежі було вилито занадто велику кількість води. Про це мер Садовий заявив відразу на наступний день після трагедії на брифінгу та в ефірі одного із телеканалів.
 
 
 
«Все почалося банально з підпалу. Підпалили полігон, пішло загоряння. Добу витратили на гасіння, вилили дуже багато води, можливо, це одна з причин, яка спричинила обвал», – сказав мер.
 
 
 
Цієї ж версії вперто притримуються і колишні керівники ЛКП «Збиранка», відповідальні за експлуатацію полігону.
 
 
 
«Перешарування до тої трагедії ніякого відношення немає. Обвал спричинила надмірна кількість води, яку пожежники лили на сміття, – заявив у перерві судового засідання щодо обрання йому міри запобіжного заходу екс-керівник «Збиранки» Богдан Горбаль та додав: «Можна було землею загортати, бульдозерами працювати. Але не можна 3-4 тис. тонн води влити. Якщо у землю лити, то стануться проломи. А це сміття… Воно усе потягнуло».
 
 
 
Екс-керівник запевняє: жодних інших причин обвалу не може бути, а перешарування сміття на полігоні здійснювалося належно. На запитання, хто винен у трагедії, Б.Горбаль відповідав: «Надмірна кількість води».
 
Версія Держекоінспекції
 
 
 
Начальник Держекоінспекції у Львівській області Микола Маланич заперечує твердження керівників «Збиранки» про належне перешарування сміття на звалищі. З його слів, перевірка фахівців інспекції, яка нещодавно завершилася на полігоні ТПВ, зафіксувала суттєві порушення. Висновки вже передали слідству.
 
 
 
«Ми провели перевірку, назвали низку порушень – слідство буде робити висновки. Виявлено близько 15 порушень природоохоронного законодавства у частині складування, сортування сміття. Фактично, сміттєзвалище не мало працювати. А працювало воно з грубими порушеннями природоохоронного законодавства», – зазначає М.Маланич.
 
 
 
На його думку, порушення в експлуатації сміттєзвалища, відсутність належного перешарування сміття й спричинили зсув.
 
 
 
«Якби було перешарування (частина ґрунту між сміттям), при попадання води воно би скріплювалось і не дало би пожежі розгорітися. Тобто, шар ґрунту зупинив би дію пожежі», – вважає керівник Держекоінспекції Львівщини та додає: «Трактувати, що зсув стався з вини пожежників… У нас опади постійно падають – і не було обвалу. Швидше, це неналежне складування, без сортування. Коли сміття нічим не перекладено, а тримається на плівці – ви ж розумієте, що це висота, яка колись впаде».
 
Напрацювання слідства
 
 
 
Керівник групи прокурорів прокуратури Львівської області, що курує розслідування трагедії на звалищі, Остап Сидор у коментарі IA ZIK повідомив останні напрацювання. Слідство вже встановило одну із причин зсуву на звалищі.
 
 
 
З його слів, науковці, експерти провели дослідження тіла полігону, його щільності, наявності там перешарування та ізоляції. Також дослідили кути (укоси) смітника.
 
 
 
«Визначено, що сміття на полігоні є недостатньо ущільненим, не здійснювалося його перешарування відповідно до нормативних вимог. Тому тіло полігону було нестійке. Кути не були дотримані, сягали 60 градусів. Усе це є у причинному зв’язку зі зсувом, що стався 30 травня. На основі цього було оголошено підозри (екс-керівнику ЛКП «Збиранка» та його заступнику, – ZIK)», – повідомив О.Сидор.
 
 
 
Водночас, наголошує прокурор, вивчаються й інші фактори, які передували зсуву – можливий підпал, гасіння пожежі, заливання сміття водою. Оцінку кожному із них мають дати експерти. Опісля слідство зможе назвати й інших підозрюваних у трагедії.
 
 
 
«Призначено пожежно-технічну, інженерно-технічну, будівельно-технічну експертизи. Вони мають показати, чи є причинний зв’язок пожежі та гасіння її водою з обвалом, що стався, – пояснює О.Сидор. – Ми встановили, що недотримання кутів та щільності полігону, перешарування є у причинному зв’язку. Потрібно ще встановити, чи є у причинному зв’язку можливі зміни в органічному складі тіла полігону при горінні, при заливанні його водою, про що стверджують працівники ЛКП «Збиранка».
 
 
 
Експертизи виконують різні наукові установи Львова, Києва та Харкова. Письмових висновків ще немає. Коли будуть, достеменно невідомо.
 
 
 
«Я думаю, що це буде набагато швидше, ніж до кінця року», – прогнозує О.Сидор.
 
Пожежники мовчать
 
 
 
Відразу після трагедії на звалищі в ГУ ДСНС Львівщини було проведено службове розслідування щодо дій пожежників при гасінні пожежі, повідомив речник ГУ ДСНС у Львівській області Ігор Курус. Однак, про висновки цієї перевірки не інформують громаду.
 
 
 
«Внутрішнє розслідування було проведено. Усі висновки направлені у поліцію, Генеральну прокуратуру, – зазначив І.Курус та заявив: «Ми як державна установа не маємо права розголошувати висновки внутрішньої перевірки. Це можуть зробити лише органи слідства. Оскільки триває розслідування, офіційна версія буде від них».
 
 
 
Тим часом вдови загиблих на Грибовицькому сміттєзвалищі надзвичайників наполягають: у кримінальному провадженні щодо трагедії мають бути покарні усі винуватці, а не лише «цапи відбувайли». Відповідати за трагедію мають не лише керівники ЛКП «Збиранка», а й керівники ГУ ДСНС та чиновники Львівської міськрад, вважають вони.
 
 
 
«На мою думку, ЛКП має нести покарання, Львівська міська рада та ДСНС, – переконана дружина загиблого Богдана Юнка Ірина. – Мій чоловік працював у ДСНС. У цій структурі є певні люди, які відповідали за моніторинг ситуації на звалищі. Вони теж мають відповідати за те, що сталося».
 
 
 
Наталія Шутка,
 
IA ZIK четвер, 8 вересня, 2016, 10:15 Львів
 
 

кількість переглядів: 1531